Глосарій: мережеве відеоспостереження

Дана стаття розкриває значення обсновних термінів і абревіатур, що найчастіше зустрічаються в області відеоспостереження.

 


ActiveX 
ActiveX - це технологічний стандарт, що дозволяє різним компонентам програмного забезпечення взаімодіяти один з одним в мережевому оточенні незалежно від мови (мов), за допомогою яких вони були створені. Веб-браузери можуть працювати з елементами управління ActiveX, документами ActiveX і сценаріями ActiveX. Часто елементи управління ActiveX завантажуються і встановлюються автоматично, якщо це потрібно.


AF (автофокус)
Система, що дозволяє об'єктиву камери автоматично сфокусуватися на вибраній частині об'єкта, що спостерігається.


Angle (кут)
Поле огляду щодо стандартного об'єктива 35 міліметрової камери, виражається в градусах, наприклад, 30. Практично - це та область, яку може охопити об'єктив, при цьому кут огляду визначається фокусною відстанню об'єктива. Ширококутні об'єктиви мають мале фокусна відстань і охоплюють більше поле огляду в порівнянні зі звичайними телеоб'єктивами, мають більшу фокусну відстань.


ARP (протокол дозволу адрес) 
Протокол, який використовується для динамічного перетворення IP-адрес в апаратні (MAC) адреси. Хост відправляє циркулярний запит по локальній мережі з метою визначення MAC-адреси відповідного IP-адреси.


ARTPEC (AxisRealTimePictureEncoder)
Процесор для стиснення зображення, розроблений компанією Axis. Процесор ARTPEC підтримує ряд CCD і CMOS сенсорів, має вбудовані функції автоматичного наведення різкості, компенсації відбитого світла, придушення шумів і балансу білого; підтримує кілька відеопотоків в форматі Motion-JPEG, а також формат MPEG-4 part 2; дозволяє виробляти стиснення зі швидкістю до 30 кадрів в секунду одночасно від чотирьох відеоджерел і забезпечує швидкість стиснення в режимі реального часу до 45 мегапікселів у секунду.


ASIC (ApplicationSpecificIntegratedCircuit — специализована интегральна микросхема)
Мікросхема, розроблена для певних програм, на відміну від мікросхем для стандартних додатків, таких як мікропроцесори.


Aspectratio (форматне співвідношення)
Відношення ширини зображення до його висоти. Стандартне форматне співвідношення для телевізійних екранів і комп'ютерних моніторів - 4: 3. У телебаченні високої чіткості (HDTV) використовується формат 16: 9.


Autoiris (або DC-Iris — авторегульована діафрагма)
Це спеціальний тип діафрагми, електрично керованою камерою, що дозволяє автоматично регулювати кількість світла що потрапляє на матрицю.


AVI (AudioVideoInterleave — чергування аудіо і відео)
Відеоформат, підтримує одночасне відтворення звуку і відео.


Bitmap (растрове зображення)

Це файл даних, який представляє собою прямокутну розрахункову сітку пікселів. Вона визначає місце і колір кожного пікселя (або біта) на екрані. Цей тип зображення також називається растровою графікою. Формати GIF і JPEG є прикладами типів файлів, що містять растрове зображення.

Оскільки в цьому типі зображення використовується метод фіксованого растра, не можна змінити масштаб без втрати чіткості. На противагу растровому, в векторному графічному зображенні для відтворення використовуються геометричні фігури, що дозволяє швидко змінювати масштаб.


Bitrate (швидкість передачі даних)
Швидкість передачі даних (вимірюється в Кбіт / с або Мбіт / с) фактично визначає кількість біт, що передаються за одиницю часу.


Bluetooth
Технологія Bluetooth - це відкритий стандарт бездротової передачі голосових та інших даних між мобільними пристроями (ПК, кишеньковими комп'ютерами, телефонами і принтерами).


Bonjour (мережа Bonjour)
Також відома як мережа з нульовою конфігурацією. Мережа Bonjour дозволяє автоматично виявляти комп'ютери, пристрої та служби, підключені до IP-мережі. Ця мережа дозволяє пристроям автоматично виявляти один одного, виключаючи необхідність введення IP-адреси або налаштування DNS-серверів. Мережа Bonjour розроблена компанією AppleComputerInc.


BOOTP (протокол Bootstrap)
Протокол, автоматично конфігуруємережевий пристрій (присвоює йому IP-адресу).Протокол BOOTP є основою більш досконалого протоколу управління мережами - DHCP (DynamicHostConfigurationProtocol).


Broadband (широкополосний)
Термін, який використовується в мережевий інженерії для опису методів передачі даних, що дозволяють використовувати один носій для двох і більше сигналів. Найчастіше термін «широкополосний» позначає високошвидкісну передачу даних.


CCD (ChargedCoupledDevice — пристрій з поверхнево-зарядним зв'язком, ПЗЗ)
Це світлочутливий пристрій обробки зображення, що використовується в цифрових камерах. Являє собою велику інтегральну мікросхему (матрицю) з сотнями тисяч фотокомірок (пікселів), які перетворять світлову енергію в електричні сигнали. Його розмір вимірюється по діагоналі і має стандарти 1/4, 1/3, 1/2 або 2/3 дюйм.


CGI (CommonGatewayInterface — стандартний інтерфейс обміну даними)
Стандартний інтерфейс зв'язку зовнішніх програм (CGI) з веб-сервером. Наприклад, HTML-сторінка, яка містить формуляр, може за допомогою програми CGI обробляти дані формуляра після його заповнення.


CIF (CommonIntermediateFormat — єдиний проміжний формат)
CIF - це формат аналогового відео з дозволами 352 x 288 пікселів (PAL) і 352 x 240 пікселів (NTSC). Див. Також «роздільна здатність» (resolution).


Client/server (клієнт-сервер)
Процес клієнт-сервер описує взаємодію між двома комп'ютерними програмами, при якому одна програма (клієнт) направляє запит до служби іншій програмі (сервера), яка виконує цей запит. Як правило, кілька клієнтських програм звертаються до однієї загальної серверної програми. Наприклад, веб-браузер - це клієнтська програма, яка звертається із запитами (на відправку веб сторінок або файлів) до веб-сервера.


CMOS (ComplementaryMetalOxideSemiconductor — комплементарний метало-оксидний напівпровідник, КМОН)
Поширений тип напівпровідників, що використовують як позитивний, так і негативний контур. Оскільки одночасно включений тільки один тип контуру, CMOS-мікросхеми споживають менше енергії, ніж мікросхеми, в яких використовуються транзистори одного типу. Датчики зображення CMOS дозволяють розташувати кола обробки даних на тій же мікросхемі, що неможливо при використанні більш дорогих CCD-датчиків.


Coaxialcable (коаксіальний кабель)
Коаксіальний кабель - це стандартна програма передачі аналогового відеосигналу в замкнутих телевізійних системах. Також використовується для побутового кабельного телебачення.


Codec (кодек)

У комунікаційної інженерії кодек зазвичай позначає кодер / декодер. Кодеки використовуються в інтегральних мікросхемах або чіпах, конвертують аналогові звукові та відеосигнали в цифровий формат для подальшої передачі. Кодек також перетворює отримані цифрові сигнали в аналоговий формат. Кодек поєднує функції перетворення аналогового сигналу в цифровий і цифрового в аналоговий в одній мікросхемі.

Кодек також може означати стиснення / розпакування. В даному випадку, як правило, мається на увазі алгоритм або комп'ютерна програма для зменшення розміру великих файлів або програм.


Compositevideo (композитний відеосигнал)
Відеосигнал, в якому сигнали червоного синього і зеленого (іноді і звукові сигнали) змішані.


Compression (стиснення)
Див. Також «стиснення зображення» (image compression).


Contrast (контраст)
Визначає ступінь відмінності між найяскравішою і самої темної областю зображення або відеопотоку.


Controlunit (блок управління)
Якщо в замкнутій телевізійній системі встановлено більше однієї камери, потрібно пристрій, що дозволяє управляти записуваними і кількістю переглядів видеосигналами. Існує три основних типи блоків управління видеосигналом: мультиплексор, комутатор і квадратор.


DC-Iris (авторегульована діафрагма)
Особливий тип діафрагми, електрично керованою камерою, що дозволяє автоматично регулювати кількість світла яка потрапляє на матрицю.


Decoder (декодер)
Див. Також «відеодекодер» (video decoder).


De-interlacing (нечерезрядкова розгортка)
Див. також «черезрядкова розгорткак» (interlacing).


DHCP (DynamicHostConfigurationProtocol)

Протокол DHCP дозволяє адміністраторам мереж автоматизувати призначення IP-адрес мережевих пристроїв, а також централізовано керувати цим процесом.

DHCP використовує принцип «оренди» або певного часу, протягом якого IP-адреса буде дійсний для комп'ютера. Цей час може відрізнятися, в залежності від того, як довго користувачеві використовують з'єднання з мережею в певній точці.

Протокол DHCP також підтримує статичні IP-адреси, необхідні для комп'ютерів, що працюють в якості веб-серверів.


DNS (DomainNameSystem — служба доменних імен)
Служба DNS призначена для виявлення і перекладу імен інтернет-доменів в IP-адреси. Доменне ім'я - це значуща і легко запам'ятовуються ім'я інтернет-адреси. Наприклад, доменне ім'я www.example.com запам'ятовується простіше, ніж 192.0.34.166. Таблиці переведення доменних імен містяться на серверах доменних імен (DNS).


Domainserver (сервер домена)
Організації користуються доменами для централізованого управління комп'ютерами (з ОС Windows). Кожен користувач в рамках домену має свій обліковий запис, яка дозволяє йому входити в систему і користуватися будь-яким комп'ютером даного домену, однак можливі і обмеження прав доступу. Сервер домену дозволяє перевіряти справжність користувачів в мережі.


Duplex (дуплексний зв'язок)
Див. Також «полнодуплексний зв'язок» (full-duplex).


Encoder (кодер)
Див. Також «відеокодер» (video encoder).


Ethernet
Ethernet - це найбільш поширена технологія організації локальних мереж. У локальних мережах Ethernet зазвичай застосовуються спеціальні кабелі типу «вита пара». Найбільш часто встановлюються типами систем Ethernet є 10BASE-T і 100BASE-T10, які забезпечують швидкість передачі даних від 10 Мбіт / с до 100 Мбіт / с відповідно.


ETRAX (EthernetTokenRing AXIS)
Мікросхема ETRAX - це наріжний камінь технологічних рішень компанії Axis, який є «мозком» практично усіх випущених нею продуктів. Це багатофункціональна схема, що працює в операційній системі Linux, з вбудованими мережевими функціями і надзвичайно гнучкими можливостями введення / виведення.


Factorydefaultsettings (стандартні налаштування за замовчуванням)
Це початкові налаштування пристрою, що встановлюються заводом-виробником. У більшості випадків, якщо вам потрібно встановити стандартні налаштування за замовчуванням проводиться повне скидання налаштувань, виконаних користувачем.


Firewall (брандмауер)
Брандмауер служить бар'єром між мережами, наприклад локальною мережею і глобальною мережею Інтернет. Брандмауер забезпечує доступ з однієї мережі в іншу тільки авторизованим користувачам. Це може бути як програма, встановлена на комп'ютері, так і окремий пристрій.


Fixediris (фіксована діафрагма)
Див. Також «авторегульована діафрагма» (auto iris).


Focallength (фокусна відстань) 
Фокусна відстань об'єктива, яка вимірюється в міліметрах, визначає ширину горизонтального поля огляду, яке вимірюється в градусах.


FTP (FileTransferProtocol — протокол передачі файлов)
FTP - це протокол, який використовує протоколи TCP / IP, які служать для обміну файлами між комп'ютерами і пристроями в мережі.


Frame (кадр)
Кадр - це окреме повне зображення. У форматі черезрядковості 2: 1
стандартів RS-170 і CCIR кадр складається з двох роздільних полів з 262,5 або 312,5 рядками, які чергуються з частотою 60 або 50 Гц, що дозволяє формувати повний кадр з частотою 30 або 25 Гц. У відеокамерах з функцією прогресивної розгортки кожен кадр розгортається порядково і не чергується. У більшості випадків частота кадрів становить 30 і 25 Гц.


Framerate (частота кадрів)
Частота кадрів - це частота, з якою відбувається оновлення відеопотоку; вимірюється в кадрах в секунду (с-1). Висока частота кадрів корисна при передачі в відеопотоці рухомого зображення, оскільки дозволяє зберегти чіткість.


Full-duplex (полнодуплексний зв'язок)
Одночасна двостороння передача даних. На прикладі систем передачі звукового сигналу - це телефонні мережі. Напівдуплексна зв'язок забезпечує двосторонню передачу даних, але поперемінно, як портативна рація. Див. «сімплексний зв'язок» (simplex).


Gain (коефіціент посилення)
Коефіцієнт посилення - це коефіцієнт посилення і ступінь, з якою аналоговий підсилювач збільшує силу сигналу. Коефіцієнт посилення зазвичай виражається в одиницях потужності. Децибел (дБ) - це найбільш поширена одиниця вираження коефіцієнта посилення.


Gateway (шлюз)
Шлюз - це точка в мережі, що функціонує в якості точки входу в іншу мережу. Наприклад, в корпоративних мережах сервер, що виконує функції шлюзу, часто грає роль проксі-сервера і сервера брандмауера. Шлюз часто асоціюється з маршрутизатором, який визначає місце направлення пакетів даних, що надійшли на шлюз, і з комутатором, який задає шлях для перехожих через шлюз даних.


GIF (GraphicsInterchangeFormat — формат обміну графічними данними)
Формат GIF - один з найбільш поширених форматів графічних файлів, які використовуються для веб-дизайну. Існує дві версії даного формату: 87а і 89а. Версія 89а підтримує анімацію, тобто кілька послідовно змінюються зображень в одному GIF-файлі. Формат GIF89a можна визначити як зображення що чергуются.


GOV (GroupOfVOPs — група зображень VOP)
Група зображень (VOP) є основним елементом відеопотоку у форматі MPEG-4. Група GOV містить різні типи і кількість зображень VOP (I-VOP, P-VOP, і т. д.), Що визначається її довжиною і структурою. Див. VOP.


GOV length (довжина GOV)
Довжина групи GOV визначає кількість зображень (VOP) в структурі групи GOV. Див. GOV і VOP.


GOV structure (структура GOV)
Структура групи GOV описує складові частини відеопотоку у форматі MPEG-4, до яких відносяться зображення (I-VOP або P-VOP), що входять в відеопотік, і порядок їх внутрішнього розташування. Див. GOV і VOP.


H.264
Також відомий як MPEG-4 частина 10. Це стандарт стиснення нового покоління для цифрового відео. H.264 забезпечує більш високу роздільну здатність відео, ніж Motion JPEG або MPEG-4, а також бітрейтом і пропускної здатності, і  якістью відео при низькій швидкості передачі.


Half-duplex (Напівдуплексний зв'язок)
Див. «полнодуплексний зв'язок» (full-duplex). 


HTML (HypertextMarkupLanguage — мова розмітки гіпертексту)
Мова HTML - це набір символів «розмітки» і кодів, що вставляються в файл для його відображення в веб-браузері. Розмітка вказує браузеру спосіб, яким необхідно відображати зображення і текст.


HTTP (HypertextTransferProtocol — протокол передачі гіпертексту)
Протокол HTTP - це набір правил обміну файлами (текстовими, графічними, звуковими, відео-та іншими мультимедіа файлами) в мережі. Протокол HTTP є протоколом вищого рівня в сімействі протоколів TCP / IP.


HTTPS (HypertextTransferProtocolover SSL — протокол передачі гіпертексту за допомогою безпечних з'єднань)

HTTPS - це мережевий протокол, який використовується браузерами та веб-серверами для шифровки і розшифровки запитів сторінок, надісланих користувачами і сторінок, повернутих сервером.

Зашифровані зв'язки здійснюється за рахунок використання сертифіката HTTPS (випускається організацією, що відповідає за сертифікацію), який гарантує справжність сервера.


Hub (концентратор)
Мережевий концентратор служить для підключення декількох пристроїв до мережі. Концентратор здійснює передачу всіх даних всім підключеним до нього пристроям, в той час як комутатор здійснює передачу даних тільки тому пристрою, якому вони призначені.


IEEE 802.11
Сімейство стандартів для бездротових мереж. Стандарт 802.11 підтримує передачу даних зі швидкістю 1 або 2 Мбіт / с в діапазоні 2,4 ГГц. Стандарт IEEE 802.11b підтримує передачу даних зі швидкістю до 11 Мбіт / с в діапазоні 2,4 ГГц, в той час як стандарт 802.11g дозволяє досягати швидкості передачі до 54 Мбіт / с в діапазоні 5 ГГц.


Image compression (стиснення зображення)
Стиснення зображення дозволяє зменшувати розмір файлу (в байтах) зображення. Найпоширеніші формати зображень, що використовують стиснення, - JPEG і GIF. Див. MPEG і Motion JPEG. 


Interlacing (міжрядковий відеосигнал)

Це відеосигнал, захоплення якого відбувається з частотою 50 кадрів (або полів) в секунду, при цьому кожні два наступних один за одним кадру поєднуються (на половині своєї висоти) і утворюють один кадр. Ця технологія була розроблена багато років тому для аналогового телебачення і широко використовується донині. Вона забезпечує прийнятну якість при перегляді динамічних сцен стандартного телевізійного зображення, хоча і з деяким ступенем його спотворення.

Для перегляду, наприклад на моніторі комп'ютера, міжрядковий відеосигнал повинен бути спочатку перетворений в звичайний (прогресивний) - складається з повних кадрів, наступних один за іншим з частотою 25 кадрів в секунду. Див. Також «прогресивна розгортка» (progressivescan).


IP (InternetProtocol — протокол IP)

Протокол IP - це спосіб передачі даних по мережі. Відправленні дані поділяються на окремі, абсолютно незалежні пакети. Кожен комп'ютер (або вузол) в Інтернеті має щонайменше одну адресу, який дозволяє ідентифікувати його серед інших комп'ютерів, а кожен пакет даних містить адреси відправника і одержувача.

Протокол IP забезпечує доставку пакетів даних за потрібною адресою. Оскільки протокол IP є протоколом без організації з'єднання, що означає відсутність встановленого з'єднання між кінцевими точками, пакети можуть відправлятися за різними маршрутами, що вимагає їх прибуття в місце призначення в правильному порядку.

Після прибуття пакетів за місцем призначення інший протокол - TCP (TransmissionControlProtocol - протокол управління передачею) сортує їх у необхідному порядку. Див. Також TCP.


IP-адрес

IP-адреса - це адреса в IP-мережі, що використовується підключеними до неї комп'ютерами і пристроями. IP-адреса дозволяє всім підключеним комп'ютерам і пристроям знаходити один одного і обмінюватися даними.

Щоб уникнути конфліктів кожен IP-адрес мережі повинен бути унікальним. IP-адреса може бути фіксована (незмінна) і може бути призначена динамічно (і автоматично) протоколом DHCP.

IP-адреса складається з чотирьох груп (четвірок) десяткових цифр, між якими ставлять крапку, наприклад 130.5.5.25. Різні групи адреси позначають різні параметри. Одні представляють собою мережевий номер або адресу, інші є локальними фізичними адресами. Див. Також «протокол IP» (InternetProtocol).


IP camera (IP-камера)
Терміни IP-камера, мережева камера або інтернет-камера означають один і той же пристрій, що сполучає в собі комп'ютер і камеру. Така камера працює автономно, необхідно лише підключити її до мережі.


Infrared (IR) (інфрачервоне випромінювання)

Інфрачервоне випромінювання - це випромінювання з довжиною хвилі більшою, ніж у видимого випромінювання, тому його не можна побачити неозброєним оком. Оскільки інфрачервоне випромінювання можна зафіксувати як теплове випромінювання, його можна відобразити на екрані або зняти за допомогою цифрової відеокамери, при цьому більш теплі об'єкти будуть відрізнятися своєю яскравістю від більш темного холодного оточення (наприклад, людське тіло на тлі більш холодних об'єктів).

Оскільки кольорові камери здатні фіксувати інфрачервоне випромінювання, вони оснащені спеціальним фільтром, що обмежує пропускання інфрачервоних променів, щоб уникнути помітного оці порушення колірної гами. При використанні камери в дуже темних місцях або вночі цей фільтр можна зняти. Це забезпечить потрапляння інфрачервоних променів на датчик з подальшим перетворенням в видиме зображення.

Інфрачервона лампа може служити джерелом додаткового освітлення під час нічної зйомки, не випромінюючи при цьому видимого світла.


Inputs/Outputs (I/O — входи / виходи)

Цифрові входи і виходи, наприклад мережевої камери, можна використовувати для підключення пристроїв здатних спрацьовувати при замиканні і розмиканні ланцюга.

Наприклад, якщо дверний перемикач використовується як пристрій введення, відкривання дверей може включити завантаження відеозображення і відправлення повідомлень.
Вихід можна використовувати, наприклад, для автоматичного спрацьовування сирени при виявленні руху.


ISMA (InternetStreamingMediaAlliance — альянс з розвитку рішень потокової передачі даних в Інтернеті)
Метою ISMA є: прискорення адаптації і розгортання відкритих стандартів рішень для потокової передачі даних (відео-, аудіо- та пов'язаних з ними даних) за допомогою протоколів IP.


I-VOP
Див. VOP.


JPEG (JointPhotographicExpertsGroup — об'єднана група експертів в області фотографії)
Поряд з форматом GIF формат JPEG є поширеним типом файлів, використовуваних в Інтернеті. Зображення в форматі JPEG - це растрове зображення з розширенням .JPG або .JPEG. При створенні зображення в форматі JPEG можна задати рівень стиснення. Існує зворотна залежність між якістю і розміром зображення: чим нижче рівень стиснення (і, відповідно, вище якість) зображення, тим більше розмір файлу.


kbit/s (Кбит/с — кілобіт в секунду)
Величина для вимірювання швидкості передачі даних, тобто кількість біт, що передаються за певний час..


LAN (LocalAreaNetwork — локальна мережа)
Локальна мережа - це група комп'ютерів і подібних пристроїв, що використовують одні і ті ж ресурси і знаходяться на обмеженій території.


Linux
Linux - це операційна система з відкритим програмним кодом, що відноситься до програм сімейства Unix. Завдяки своїй надійності і доступності Linux завоювала широку популярність серед прихильників програмного забезпечення з відкритим кодом і серед розробників комерційних додатків.


Lux (люкс)
Стандартна одиниця вимірювання освітленості.


MAC address (MediaAccessControladdress — адреса управління доступом до середовища передачі даних)
MAC-адреса - це унікальний ідентифікатор, що відповідає певному компоненту мережевого обладнання, або, більш конкретно, його інтерфейсу в мережевому оточенні. Наприклад, мережева карта комп'ютера має свій власний MAC-адресу..


Manualiris (ручна діафрагма)
На відміну від автоматичної діафрагми, кількість світла, що потрапляє на датчик зображення таких камер регулюється вручну.


Mbit/s (Мбіт/с — мегабіт в секунду )
Величина для вимірювання швидкості передачі даних, тобто кількість біт, що передаються за певний час. Зазвичай використовується для позначення швидкості роботи мережі. Дані по локальній мережі можуть передаватися зі швидкістю від 10 до 100 Мбіт / с. Див. Також «швидкість передачі даних» (bitrate).


Monitor (монітор)
Монітор - це пристрій, схоже із звичайним телевізором, але без електронних схем для прийому телевізійного сигналу.


Motion JPEG
Motion JPEG - це проста технологія стиснення і розпаковування мережевого відеоматеріалу. Вона забезпечує низьку затримку і стабільну якість зображення незалежно від його динаміки і складності. Якість зображення задається рівнем стиснення, який, в свою чергу, визначає розмір файлу і, таким чином, швидкість передачі.
З відеопотоку у форматі Motion JPEG можна легко витягти окремі зображення високої якості. Див. Також JPEG і GIF.


Megapixel (мегапіксель)
Див. також «піксель» (pixel).


MPEG (MovingPictureExpertsGroup — група експертів з питань кінотехніки)
Група експертів з питань кінотехніки розробляє стандарти стиснення цифрового відео і аудіо. Вона є підрозділом Міжнародної організації зі стандартизації (ISO). Стандарти MPEG постійно удосконалюються, кожен з них розробляється для конкретної області застосування.


MPEG-2
Формат MPEG-2 - це група стандартів кодування аудіо- і відеосигналів. Даний формат використовується переважно для широкосмугового мовлення, включаючи цифрове супутникове і кабельне телебачення. Вдосконалений формат MPEG-2 використовується також при створенні комерційних DVD-дисків з фільмами.


MPEG-4
Формат MPEG-4 - це група стандартів кодування аудіо- і відеосигналів і супутніх технологій. Основні області застосування стандарту MPEG-4 це Інтернет (засоби потокової передачі даних), компакт-диски, засоби комунікації (відеотелефони) і телевізійне мовлення.
Більшість функцій в стандарті MPEG-4 відкриті, тому розробники можуть самі вирішувати, користуватися ними чи ні. Це означає, що, мабуть, ні один додаток не використовує всіх можливостей набору стандартів MPEG-4. Для оптимізації роботи з цим стандартом використовуються такі категорії, як «профілі» і «рівні», що дозволяють задати певні функціональні можливості для певних типів додатків.


Multicast (многоадресная передача)
Технологія оптимізації використання смуги пропускання на основі одночасної доставки одного потоку даних декільком користувачам мережі. Див. Також «одноадресная передача» (unicast).


Multiplexer (мультиплексор)
Мультиплексор - це високошвидкісний комутатор, що забезпечує одночасну передачу повноекранних зображень з декількох аналогових відеокамер (до 16). Мультиплексор забезпечує відтворення зображення з будь-якої камери без перешкод з боку інших камер системи.


Networkconnectivity (підключення до мережі)
Фізичне (проводове або бездротове) і логічне (протоколи) підключення комп'ютерної мережі або окремого пристрою до іншої мережі, такий як локальна мережа або Інтернет.


NTSC (NationalTelevisionSystemCommittee — Національний комітет з телевізійних систем)
NTSC - це система аналогового колірного кодування, яке використовується в телевізійних системах Японії, США та інших країн американського континенту. В системі NTSC кожен кадр відеосигналу складається з 525 рядків з частотою оновлення 30 кадрів в секунду. Див. Також PAL.


OEM (OriginalEquipmentManufacturer — виробник обладнання)
Це позначення компаній, що виробляють обладнання, яке згодом випускається на ринок і продається іншим фірмам під їх власними назвами.


PAL (PhaseAlternatingLine — рядок зі змінною фазою)
PAL - це система аналогового колірного кодування, яке використовується в телевізійних системах Європи та інших країн по всьому світу. В системі PAL кожен кадр відеосигналу складається з 625 рядків з частотою оновлення 25 кадрів в секунду. Див. Також NTSC.


PEM (PrivacyEnhancedMail — електронна пошта з удосконаленим захистом)
Один з перших стандартів захисту електронної пошти. Формат PEM часто використовується для подання сертифікатів HTTPS і запитів сертифікатів.


Ping 
Ping — це основна мережева діагностична програма для перевірки стану мережного вузла або пристрою. Ця програма дозволяє визначити доступність певного мережевого адреси (IP-адреса або ім'я вузла) і працездатність вузла за цією адресою. Програму Ping можна запустити з командного рядка операційної системи Windows або Unix.


Pixel (піксель)
Піксель - це одна з безлічі дрібних точок, складових цифрове зображення. Колір і яскравість кожного пікселя характеризують найменшу область всього зображення.


PoE (PoweroverEthernet — подача живлення через Ethernet)
Технологія Power-over-Ethernet забезпечує живлення мережевого пристрою по кабелю підключення до комп'ютерної мережі. Це є значною перевагою при використанні додатків для віддаленого і IP-відеоспостереження в місцях, де складно або дорого забезпечити підключення пристрою до джерела живлення.


PPP (Point-to-PointProtocol — протокол точка-точка)
Протокол, использующий интерфейс для последовательной передачи данных между двумя сетевыми устройствами. Например, компьютер, подключенный к серверу через телефонную линию.


PPTP (Point-to-PointTunnelingProtocol — туннельный протокол точка-точка)
Протокол (совокупность норм обмена данными), с помощью которого компании могут расширять свои корпоративные сети посредством частных «туннелей» в общественном Интернете. Таким образом компания может использовать глобальную сеть (WAN) как крупную локальную сеть. Такой тип межсетевого соединения также известен как «частная виртуальная сеть» (VPN).


Pre/postalarmimages (изображение до и после сигнала тревоги)
Видеоматериал, снятый непосредственно до и после срабатывания сигнала тревоги. Этот материал сохраняется в буфере данных для последующего воспроизведения.


Progressivescan (прогрессивная развертка)
В отличие от чересстрочной, технология прогрессивной развертки позволяет производить полную построчную развертку изображения каждую шестнадцатую долю секунды. Другими словами, отснятое изображение не разбивается на отдельные поля, как при чересстрочной развертке.

Компьютерным мониторам не требуется чередовать кадры для воспроизведения изображения, вместо этого происходит их последовательный построчный показ в правильном порядке, т. е. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и т. д., что исключает эффект «мерцания». Это особенно важно в системах охранного видеонаблюдения для воспроизведения деталей движущегося изображения, например изображения бегущего человека. Для оптимального использования преимуществ данной технологии необходим высококачественный монитор. См. также «чересстрочная развертка» (interlacing). 


Protocol (протокол)
Совокупность определенных правил, регулирующих обмен данными между двумя объектами. Протоколы используются на многих уровнях обмена данными и делятся на аппаратные и программные.


Proxyserver (прокси-сервер)
В компаниях, пользующихся Интернетом, прокси-серверы выступают в качестве посредников между пользователями рабочих станций и Интернетом. Они обеспечивают безопасность, администрирование и службы кэширования. Прокси-сервер, связанный с сервером шлюза или его частью, эффективно отделяет внутреннюю сеть предприятия от внешней сети и локального межсетевого экрана. От вторжений извне предприятие защищает сервер межсетевого экрана. 
Прокси-сервер получает запросы к службам Интернета (например, запросы веб страниц) от пользователей. Если прокси-сервер также выполняет функцию сервера кэширования, он производит поиск уже загруженных веб-страниц в своем локальном кэше. Если он находит искомую страницу, она отправляется пользователю без перенаправления запроса в Интернет. Если страница не найдена в кэше, прокси-сервер выступает в качестве клиента от имени пользователя и, используя свой собственный IP-адрес, направляет запрос другому серверу через Интернет. По получении запрашиваемой страницы прокси-сервер пересылает ее пользователю, от которого поступил первоначальный запрос.


P-VOP
См. также VOP.


Quadview (счетверенный просмотр)
Данная функция позволяет одновременно воспроизводить изображение с четырех камер на одном экране, при этом изображение, получаемое с одной камеры, занимает приблизительно четверть экрана.


QoS (QualityofService — качество обслуживания)
Стандарт QoS — это ряд мер, призванных обеспечить определенный уровень качества конкретного ресурса для указанного трафика в сети. Качество определяется, например, поддерживаемым уровнем пропускной способности сети, низким уровнем задержки, отсутствием случаев потери пакетов и т. д. Стандарт QoS в отношении продукции компании Axis для сетевого видеонаблюдения определяет пакеты данных для различных типов сетевого трафика исходя из характеристик конкретного устройства. Это позволяет сетевым маршрутизаторам и коммутаторам резервировать определенный объем полосы пропускания для используемого типа трафика. 


Resolution (разрешение)
Разрешение изображения — это параметр, определяющий, насколько детальным является цифровое изображение. Чем выше разрешение, тем выше уровень отображения деталей. Разрешение характеризуется отношением количества пикселей по горизонтали (ширина) к количеству пикселей по вертикали (высота), например 320 x 240.

Также для обозначения разрешения может использоваться общее количество пикселей (выражается, как правило, в мегапикселях). В аналоговых системах для обозначения разрешения также принято указывать используемый формат, например CIF, QCIF, 4CIF и т. д. 


RS-232
RS-232 — это общепринятый стандарт, описывающий физический интерфейс и протокол для низкоскоростной последовательной передачи данных между двумя устройствами. Данный интерфейс используется, например, компьютером для установления связи и обмена данными с модемом или другим устройством последовательной передачи данных.


RS-422
RS-422 — это протокол последовательного обмена данными для четырехпроводного, полнодуплексного, дифференциального, многоточечного режима связи. Он обеспечивает сбалансированную передачу данных по однонаправленной или односторонней, согласованной или несогласованной линии передачи данных. Протокол RS-422 не поддерживает использование нескольких драйверов, но допускает передачу нескольким получателям. Рекомендуемый максимальный радиус действия составляет 1 200 м. Рекомендованная максимальная скорость передачи — 10 Мбит/с.


RS-485
RS-485 — это обновленная версия протокола RS-422, поддерживающая до 32 устройств в одном соединении. RS-485 используется для описания электрических характеристик двухпроводной, полудуплексной, многоточечной последовательной связи. Он позволяет настраивать недорогие локальные сети и многоточечные линии связи. Он обеспечивает высокую скорость передачи данных (до 10 Мбит/с), а за счет применения двухпроводной сбалансированной линии в виде витой пары (как и RS-422) может работать на относительно больших расстояниях (до 1 200 м). RS-485 устанавливает только электрические параметры драйверов и получателей. Он не определяет и не рекомендует определенный протокол передачи данных.


RTCP (Real-TimeControlProtocol — протокол управления в режиме реального времени)
Протокол RTCP поддерживает функцию конференции в режиме реального времени во внутренних сетях в группах любых размеров. Данная поддержка включает в себя идентификацию источника и поддержку шлюзов, таких как аудио- и видеомосты, а также ретрансляторы многоадресной и одноадресной передачи.

Протокол также обеспечивает взаимодействие получателей с многоадресной группой в соответствии со стандартами качества обслуживания и поддерживает синхронизацию различных потоков данных.


RTP (Real-TimeTransportProtocol — транспортный протокол в режиме реального времени)
Протокол RTP — это протокол IP для передачи данных (например, аудио или видео) в режиме реального времени. Его можно использовать для предоставления данных по запросу и для интерактивных услуг, таких как IP-телефония.


RTSP (RealTimeStreamingProtocol — протокол передачи потоков в режиме реального времени)
Протокол RTSP — это протокол управления, который служит основой для согласования транспортных протоколов, таких как RTP, многоадресной или одноадресной передачи и для согласования используемых кодеков.

RTSP можно рассматривать как пульт дистанционного управления потоками данных, предоставляемыми сервером мультимедиа. Серверы RTSP обычно используют RTP в качестве стандартного протокола для передачи аудио- и видеоданных.


Router (маршрутизатор)
Устройство, определяющее следующий промежуточный узел сети, в который должен быть направлен пакет данных на своем пути к конечному адресату. Маршрутизатор составляет или использует уже имеющуюся таблицу маршрутизации, в которой хранится информация об оптимальных способах доставки по определенным адресам. Иногда маршрутизатор является частью сетевого коммутатора. См. также «коммутатор» (switch).


Server (сервер)
В общем, сервер — это компьютерная программа, предоставляющая службы другим компьютерным программам на одном или нескольких компьютерах. Компьютер, на котором установлена серверная программа, также часто называют сервером. Сервер может содержать любое количество серверных и клиентских программ. Веб-сервер — это компьютерная программа, доставляющая запрашиваемые HTML-страницы или файлы клиенту (браузеру).


Sharpness (резкость)
Резкость — это регулировка уровня детализации изображения. Данная функция была впервые реализована в цветных телевизорах, использующих режекторный фильтр. Данный фильтр переносит все высокочастотные детали в черно-белый диапазон изображения. Регулятор резкости призван восстановить некоторые из подобных деталей изображения. В современных высоклассных телевизорах регуляторы резкости, как правило, не требуются. Область их применения на сегодняшний день ограничивается устройствами класса VHS.


Simplex (симплексная связь)
В симплексном режиме сетевой кабель или канал связи может передавать данные только в одном направлении. См. также «полнодуплексная связь» (full-duplex).


SMTP (SimpleMailTransferProtocol — протокол простого обмена электронной почтой)
Протокол SMTP используется для отправки и получения электронной почты. Однако по причине простоты его способность выстраивать очередь сообщений в точке получения ограничена, поэтому он обычно используется совместно с протоколом POP3 или IMAP. Эти протоколы позволяют сохранять сообщения в почтовом ящике сервера и периодически загружать их с сервера.

Проверка подлинности SMTP — это расширенная функция протокола SMTP, требующая регистрации клиента на почтовом сервере перед или во время отправки электронного сообщения. Это позволяет обеспечить доступ пользователям, имеющим на него право, и блокировать данные услуги для неавторизованных пользователей, таких как спамеры.


SNMP (SimpleNetworkManagementProtocol — простой протокол сетевого управления)
Протокол SNMP является частью пакета протоколов IP согласно постановлению организации IETF (InternetEngineeringTaskForce). Данный протокол поддерживает наблюдение за устройствами, подключенными к сети, с целью оповещения администратора при возникновении каких-либо проблем.


Sockets (сокеты)
Сокеты — это методы обмена данными между клиентскими и серверными программами по сети. Сокет — это так называемый «конечный пункт соединения». Сокеты создаются и используются с набором программных запросов или «вызовов функции», иногда называемых прикладным программным интерфейсом (API) сокетов.


SSL/TLS (SecureSocketLayer/TransportLayerSecurity — протокол защищенных сокетов/безопасность на транспортном уровне)
Два данных протокола (за SSL следует TLS) являются криптографическими протоколами, обеспечивающими безопасный обмен данными в сети. Обычно протокол SSL используется совместно с HTTP, в результате чего образуется протокол HTTPS, который применяется, например, для электронных финансовых операций в Интернете. Протокол SSL использует сертификаты открытого ключа для проверки подлинности серверов.


Subnet&subnetmask (подсеть и маска подсети)
Подсеть — это отдельная идентифицируемая часть сети организации. Обычно подсеть представляет собой несколько компьютеров, расположенных на одной территории, в одном здании или подключенных к одной локальной сети. Разделение сети организации на подсети позволяет подключаться к Интернету с одним общим сетевым адресом.
Маска подсети — это часть IP-адреса, которая указывает маршрутизатору как найти подсеть, в которую требуется доставить пакет данных. Использование маски подсети позволяет маршрутизатору не производить обработку всего 32-битного IP-адреса; он просто обращается к битам, указанным в маске.


Switch (коммутатор)
Коммутатор — это сетевое устройство, которое соединяет вместе элементы сети и определяет путь для отправки блока данных к следующему узлу. В общем, коммутатор — это более простое и быстрое устройство по сравнению с маршрутизатором, которому требуются сведения о сети и о том, как определить маршрут. Некоторые коммутаторы имеют функцию маршрутизатора. См. также «маршрутизатор» (router).


TCP (TransmissionControlProtocol — протокол управления передачей)
Протокол TCP используется вместе с протоколом IP для передачи пакетов данных между компьютерами в сети. В то время как протокол IP обеспечивает непосредственную доставку пакетов, TCP отслеживает путь отдельных пакетов, составляющих блок данных (например, файл запрашиваемой веб-страницы), и осуществляет их сборку в файл после доставки по месту назначения.

TCP — это протокол, ориентированный на соединение, т. е. он отвечает за установление связи между двумя конечными точками и ее поддержку, до тех пор пока не произойдет успешный обмен данными между сообщающимися приложениями.


Telnet (протокол сети связи)
Протокол Telnet — это простой метод обеспечения доступа к другому сетевому устройству, например компьютеру. Протоколы HTTP и FTP позволяют запрашивать файлы с удаленных компьютеров, но не позволяют входить в системы этих компьютеров в качестве пользователя. Используя протокол Telnet, можно войти в систему компьютера и пользоваться всеми правами, предоставленными для работы с определенными приложениями и данными, имеющимися на данном компьютере.


TVL (TV Lines) (телевизионные строки)
Метод определения разрешения аналогового видеосигнала.


UDP (UserDatagramProtocol — протокол дейтаграмм пользователя)
UDP — это протокол обмена данными с ограничениями на пересылаемые данные по сети, использующей протокол IP. Протокол UDP является альтернативой протоколу TCP. Преимущество протокола UDP состоит в том, что для него необязательна доставка всех данных и некоторые пакеты могут быть пропущены, если сеть перегружена. Это особенно удобно при передаче видеоматериалов в режиме реального времени, поскольку не имеет смысла повторно передавать устаревшую информацию, которая все равно не будет отображена.


Unicast (одноадресная передача)
Обмен данными между одним отправителем и одним получателем в сети. Для каждого нового пользователя устанавливается новое соединение. См. также «многоадресная передача» (multicast).


UPnPTM (универсальная технология Plug&Play)
Пакет компьютерных сетевых протоколов, обеспечивающий автоматическое обнаружение одноранговых устройств в сети. Технология UPnP пропагандируется и поддерживается ассоциацией UPnPForum.


URL (UniformResourceLocator — унифицированный указатель ресурсов)
«Адрес» в сети.


USB
(UniversalSerialBus — универсальная последовательная шина). Интерфейс Plug&Play между компьютером и периферийными устройствами (сканерами, принтерами и т. д.).


Varifocallens (варифокальный объектив)
Варифокальный объектив (объектив с переменным фокусным состоянием) — это объектив с широким диапазоном изменяемого фокусного расстояния, отличающийся от объективов с одним фиксированным фокусным расстоянием.


Videoencoder (видео кодер)
Видеосервер.


VPN (VirtualPrivateNetwork — виртуальная частная сеть)
Виртуальная частная сеть позволяет создавать безопасные туннели между точками данной сети. В виртуальной частной сети могут работать лишь устройства, обладающие правильным «ключом». Такая сеть может быть частью локальной сети компании, однако она также позволяет установить безопасное соединение между различными точками через Интернет. Виртуалная частная сеть часто используется для подключения удаленного компьютера к корпоративной сети посредством телефонной линии или через Интернет.


VOP (VideoObjectPlane — объектнаявидеоплоскость)
VOP — это один кадр изображения в формате видеопотока MPEG-4. Существует несколько типов VOP.
— I-VOP — это полный кадр изображения.
— A P-VOP кодирует разницу между изображениями, до тех пор пока это целесообразно. В противном случае он кодирует все изображение, которое также может быть совершенно другим изображением.


WAN (Wide-Area-Network — глобальная сеть)
Сеть, аналогичная локальной, но большего географического масштаба.

W-LAN (Wireless LAN — беспроводная локальная сеть)
W-LAN — это беспроводная локальная сеть, использующая для передачи данных радиоволны. При этом подключение к сети конечных пользователей является беспроводным. В основных структурах сети чаще всего используются кабели.


Webserver (веб-сервер)
Веб-сервер — это программа, которая позволяет веб-браузерам получать файлы с компьютеров, подключенных к Интернету. Веб-сервер принимает запрос файла от веб-браузера и по его получении отправляет запрашиваемый файл браузеру.

Основной функцией веб-сервера является предоставление страниц другим удаленным компьютерам, по этой причине он должен быть установлен на компьютере, постоянно подключенном к Интернету. Он также управляет доступом к серверу наряду с отслеживанием и ведением журнала статистики доступа к серверу.


WEP (WiredEquivalentPrivacy — cекретность на уровне проводной связи)
Протокол для обеспечения безопасности беспроводных соединений, определяемый стандартом IEEE 802.11, разработанный для защиты беспроводных локальных сетей и обеспечивающий конфиденциальность на уровне проводных сетей. Существует два уровня безопасности: 40- и 128-разрядное шифрование. Чем выше разрядность, тем надежнее шифрование.


WINS (WindowsInternetNamingService — служба WINS)
Компонент операционной системы MicrosoftWindows NT Server. Служба WINS обеспечивает сопоставление имен рабочих станций и местоположений с IP-адресами, не требуя участия пользователя или администратора в процессе изменения настроек.


WPA-PSK (Wi-FiProtectedAccess - Pre-SharedKey — защищенный доступ к беспроводной сети и предварительный ключ)
Данный метод шифрования для беспроводной связи использует предварительный ключ (PSK) для управления ключами. Ключи обычно вводятся как шестнадцатеричные значения, шестнадцатеричные символы или парольная фраза. WPA-PSK обеспечивает большую степень защиты, чем WEP.


Zoomlens (трансфокатор, объектив с переменным фокусным расстоянием)
Такой объектив выдвигаться, увеличивая изображение объекта и отображая большее количество деталей.