Як правильно обжимати кабель UTP

Як відомо, існують два стандарти - це EIA / TIA-568A і EIA / TIA-568B (далі просто T568A і T568B) яких необхідно дотримуватися при обтиску кабелю для отримання найкращого результату. Стандарт T568B покликаний замінити і доповнити стандарт T568A, але перший і досі зустрічається досить часто, хоч і є застарілим.

 
Кабель UTP (unshielded twisted pair) обжимаєтеся відповідно до встановлених стандартів колірних маркувань 568А і 568В. В якості коннектора використовується роз'єм RJ - 45, що має 8 контактів. Реально використовується тільки 4 з них: 1 і 2 - передають і 3 і 6 - прийомні. Кольорові маркування - на малюнку.

 

568А

 

568B

При з'єднанні комп'ютер-світч з обох кінців кабелю коннектори обжимаються однаково по одній з схем - T568A або T568B. При з'єднанні типу комп'ютер-комп'ютер з кожного кінця кабелю обжимается по різному: з одного кінця T568A, а з іншого - T568B, або навпаки.

Отже, нижче описаний сам алгоритм обтиску UTP:
1. Акуратно обрізаємо кінець кабелю, щоб вийшов рівний торець.
2. Зчищаємо з кабелю ізоляцію на 2-2,5 см. Для цього можна скористатися вбудованим в обтискача лезом, хоча це не принципово.
3. Розплітаємо проводки і вибудовуємо їх в ряд, дотримуючись колірну схему. Ще раз перевіряємо, щоб довжина провідників була однаковою.
4. Тримаючи коннектор засувкою вниз, вставляємо провідники в нього. Стежимо, щоб всі вони потрапили в жолобки і вперлися в перегородку коннектора.
5. Вставляємо коннектор в обтискний інструмент і сильно, але не різко, затискаємо його там. Після обтиску похитайте провід рукою - він повинен триматися міцно.

Після всього цього нам тільки залишиться обтиснути інший кінець, в залежності від ваших потреб і перевірити його.
Перевіряти можна трьома способами:
1. Просто підключити його на місце використання і перевірити, чи не втрачаються пакети.
2. Продзвонити звичайним мультиметром
3. Використовувати спеціальний мережевий тестер. Це найкращий спосіб.

Я чув, що кабелі кручений пари обжимаються за певним стандартом. А мій друг каже, що виту пару можна обжимати довільно, головне, щоб було однаково з обох кінців. Чи так це? І до чого може привести довільний обтиск?

В принципі, виту пару можна обжимати довільно, аби контакти з обох сторін збігалися. Однак, робити це не рекомендується. За стандартом, в кабелі жили обжимаються таким чином, щоб передаючі і прийомні дроти були звиті разом (помаранчевий з оранжево-смугастим і зелений з зелено-смугастим), для захисту від перешкод. На відстані 5-6 метрів різниця не буде відчуватися, але ось на відстані від 20м і більше, обтиснутий не по стандарту кабель може виявитися непридатним для використання, особливо якщо для передачі харчування використовується PoE.

 

Якщо недообтиснути або обжати неправильно (дроти не з тих пар), то швидкість передачі даних помітно падає (чи падає тільки для тієї машини, на якій неправильно, або для всіх?).

У разі використання хаба продуктивність падає у всій мережі при зверненні до даної станції. Хаб є широкомовним повторювачем - будь-яке звернення чують всі мережеві станції, підключені до хабу. Відповідно, повторно надіслані пакети, що не дійшли в цілості до місця призначення, і завантажують трафік.

 

Якщо в UTP використовується тільки 4 дроти, навіщо там ще 4?

Кабель UTP 5 категорії дозволяє використовувати стандарт 1000Base-T, званий ще Gigabit Ethernet, в якому передбачено використання всіх чотирьох пар проводів.